Ostatnia część historii o przygodzie z naturalną pielęgnacją. Inspirujący przykład tego, jak łatwo można zarazić się zdrowym stylem życia 😉 Wystarczy tylko spróbować… Ale uwaga! Ja już się spróbuje to nie ma powrotu do drogeryjnych preparatów 🙂
W poście znajdują się cenne wskazówki do pytań: Jak zacząć? Co robić kiedy nie wychodzi? Jakie korzyści dla skóry płyną z naturalnych surowców? I nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z całą historią w cz. I i cz.II.
Grunt to równowaga
Decyzja o tym jakie substancje dokładam do fazy trzeciej uzależniona jest od aktualnych potrzeb skóry, dla której przygotowuję kosmetyk. Uważam, że nie należy przesadzić z bogactwem składu. Najlepsze kremy to takie, które mają prosty, zrównoważony skład, dostosowany do potrzeb skóry. Czasem najprostszy krem z jednym lub dwoma dodatkami da lepsze efekty niż ciężki i bogaty w różne substancje kosmetyk. Prosty krem łatwo jest połączyć z innym kosmetykiem np. tonikiem, mgiełką czy serum. Nauczyłam się tego na własnym doświadczeniu podczas przygotowywania kosmetyków dla mamy.
Bardzo chciałam Jej sprawić coś super ekstra odżywczego, nawilżającego, odmładzającego. Postawiłam duży nacisk na dobór jak największych ilości substancji czynnych. Dlatego od razu zrobiłam dla Niej tonik z bardzo bogatym składem, krem na dzień i krem na noc mocno odżywczy a do tego serum. Po dwóch dniach zadzwoniła do mnie mama z uwagą, że jej krem na noc “warzy się”, tzn. wałkuje i źle się wchłania. Poradziłam mamie, by spróbowała jeszcze raz, bo może skóra się przyzwyczaja i za kilka dni ten objaw zniknie. Niestety tak się nie stało, wałkowanie nie zniknęło. Przyczyna była bardzo prosta. Przy projektowaniu kosmetyków dla mojej mamy nie wzięłam wcale pod uwagę przyzwyczajeń swojej mamy. Ona na noc lubi stosować kremu, tonik a także serum. Wszystkie trzy przygotowane przeze mnie kosmetyki były bardzo bogate, a skóra mamy najnormalniej w świecie nie przyjmowała ich wszystkich, bo nie miała takich potrzeb. W związku z tym krem nałożony po toniku i serum nie wchłaniał się a po dotknięciu buzi pod palcami powstawały małe wałeczki, jakby skóra “schodziła”. Nic dziwnego, bo serum nałożone w pierwszej kolejności spełniło już wszystkie potrzeby odżywcze dla skóry. Mama zaczęła na noc stosować zamiennie serum lub krem i problem ustąpił. Przy następnej produkcji kosmetyków dla mamy uprościłam ich składy, starając się nie powtarzać składników we wszystkich kosmetykach a mama wróciła do swoich przyzwyczajeń i cieszy się wieczorną pielęgnacją i dobrą kondycją skóry.
Na własnej skórze…
Może podobnie jak ja zastanawiasz się jak sprawdzić działanie naturalnych surowców naturalnych w tym także substancji aktywnych? Oczywiście w opisach produktów, w książkach czy na etykietach znajdziesz informacje o działaniu, ale ważne jest jak skóra zareaguje na dany składnik. Polecam dołożyć wybrany surowiec do gotowego kremu, który dotychczas stosujesz, który stoi w szafce i jest już rozpoczęty i obserwować własną cerę. Ja osobiście wykonuję bazę kremu (choć można kupić gotową bazę w sklepie), dzielę ją na kilka porcji, a do każdej z nich dokładam po łyżeczce od herbaty wybrany składnik. W zależności od przeznaczenia smaruję miejsca, na których chciałam sprawdzić działanie np. baza z ginkgo biloba pod oczy, baza z kasztanowcem na całą twarz itd. W ten sposób poznaję działanie oraz sposób łączenia się składników. W ten sposób nabieram doświadczenia, a przy tworzeniu receptury wiem co bardziej mi odpowiada, a co nie.
Misja naturalne to piękne
Przygotowanie własnych kosmetyków to wybór naturalności, to dostarczanie skórze samych najlepszych wartościowych substancji, to troska o siebie i swoich bliskich. To niesamowita satysfakcja i radość. Radość z tego, że robię coś dla siebie i swojej rodziny. Osoby obdarowane takim samodzielnie wykonanym kosmetykiem są szczęśliwe. Gdy przychodzą do mnie i nieśmiało opowiadają, jak ich kosmetyk działa, mnie rozpiera duma i to motywuje mnie jeszcze bardziej. Odkąd podarowałam pierwsze kosmetyki mamie i siostrze rozpoczęła się “akcja pielęgnacja” i stałe motywowanie mnie do wymyślania jeszcze czegoś, co mogłoby wzbogacić nasze rodzinne “kosmetyczki”. I tak moja przygoda obecnie przerodziła się w misję “naturalne to piękne” lub “Piękno z natury”.
Naturalnie wiele możliwości
Z uwagi na fakt, iż moja rodzina jest dla mnie najważniejsza, to oczywiście podarowane kosmetyki muszą być nie tylko skuteczne, ale i ekskluzywne. W tym zakresie puszczam wodzy swojej fantazji, pakuję kosmetyki je w eleganckie pojemniki airless, słoiczki, butelki z pompką lub ze spryskiwaczem (aby ułatwić aplikację). Powiem więcej, każdy z kosmetyków został spersonalizowany i nadałam im nazwy. Podam przykład: Balsam dla naszego pupila lat sześć i pół, który dostał swój kosmetyk z Jego imieniem na opakowaniu cyt: “Kajtek balsam dla dzieci”, albo “Balsam na brzuszek ciążowy przeciw cellulitowi i rozstępom (to oczywiście prezent dla mojej siostry), ujędrniająco, nawilżający”. Kremy na cerę naczynkową powstające według kolejności zostały nazwane “Capilar day”, “Capilar night”, potem udoskonalona wersja “Capillar 2”. Mój mąż dużo ćwiczy, chodzi namiętnie na siłownię i niestety ulega wiecznym kontuzjom. Często skarży się na bóle mięśni, siniaki i otarcia. Otrzymał ode mnie serum (zawierające między innymi olej jojoba, olej żywokostowy, olej z arniki górskiej, ekstrakt z bzu czarnego, d-pantenol) opakowane w ciemnej butelce, a na etykiecie widnieje napis cyt: “Serum do ciała dla sportowców. Rewitalizująco-łagodzący”. Na początku trzymał go w szafce w łazience, ale teraz już jest schowany w torbie z ubraniem sportowym, by nie zapomnieć wziąć go na siłownię, by po kąpieli od razu wetrzeć balsam w świeżo umytą skórę, bo jak mówi mój mąż “wtedy efekt jest najlepszy” :).
W zakresie tworzenia własnych kosmetyków jest wiele możliwości, które nie kończą się tylko na sporządzaniu kremów czy balsamów. Obecnie stworzyłam własny zestaw SPA do kąpieli, w tym mydło w płynie, żel do kąpieli, kule musujące, maseczki do twarzy. Pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno nie przyszłoby mi do głowy, że mogłabym sama to wszystko wykonać, biegałabym po drogeriach szukając jakiegoś cud preparatu, który zaspokoiłby wszystkie potrzeby mojej skóry.
Dziś mogę już powiedzieć, że kosmetyki przygotowane w zaciszu własnego domostwa są o niebo lepsze i skuteczniejsze od tych w ekskluzywnych drogeriach, nawet jeśli ich skład jest bardzo prosty. Najważniejsze jest, że są naturalne i bogate w składniki odżywcze i nawilżające.
A jak cieszy pielęgnacja przy zastosowaniu własnych preparatów!!!. Jeśli choć przez chwilę przeszła Ci myśl o zrobieniu własnego kremu, zachęcam bardzo. To nie jest tylko dla ekolożek. Ty też masz tę moc.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Najnowsze komentarze