Przygotowując domowe kosmetyki musisz pamiętać o podstawowych zasadach higieny i czystości. Dlaczego jest to, aż tak ważne? Może czasem zastanawiasz się dlaczego krem – stworzony z tej samej receptury, co poprzednio – zepsuł się szybciej? Jednym z powodów może być dostanie się do niego drobnoustrojów z naszych rąk lub akcesoriów oraz naczyń. Woda, którą używasz do kremu stwarza warunki ułatwiające namnażanie się bakterii, a te powodują powstawanie pleśni.
Dezynfekcja to podstawa tworzenia kosmetyków – punkt obowiązkowy podczas kręcenia kremów, czy balsamów z fazą wodną lub/i bez konserwantu.
Poświęciłeś czas i naturalne surowce, aby przygotować domowy krem, więc warto zaaplikować go skórze a nie kubłowi na śmieci. 😉
O czym należy pamiętać?
- Dezynfekcja wszystkich przedmiotów, które będą miały kontakt z surowcami:
Wszystkie akcesoria użyte do produkcji domowego kosmetyku muszą być wcześniej umyte*. Suche zlewki, miski, bagietki, termometr, opakowania ułóż na papierowych ręcznikach i spryskaj roztworem alkoholowym lub alkoholem izopropylowym. Odczekaj 2-3 minuty, aby alkohol odparował.
- Dokładne umycie dłoni:
Wydaje się być to oczywiste, ale i tak warto poświęcić myciu rąk dłuższą chwilę. Poczuj się jak chirurg przed operacją, 🙂 Pamiętaj o przestrzeni między palcami i zewnętrznej części dłoni. Na skórze gromadzą się drobnoustroje, które przenosimy na surowce. Najbezpieczniej będzie nałożyć rękawiczki.
Jeżeli nie dodajesz konserwantu to przechowuj kosmetyk w lodówce i staraj się uważnie aplikować. Co to oznacza? Krem nakładaj dokładnie oczyszczonymi dłońmi. Możesz również używać szpatułek drewnianych do aplikacji lub stosować opakowania typu airless.
Jak stworzyć własny roztwór do dezynfekcji:
Na 100 g roztworu: wymieszaj 73 g spirytusu 95% z 27 g przegotowanej i ostudzonej wody. Przelej całość do butelki z ciemnego szkła z atomizerem.
Czy jest sposób na zabezpieczenie kremu przed psuciem?
Najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie ekologicznego konserwantu. Chroni kosmetyk przed niszczącym wpływem mikrobów, które powodują powstawanie pleśni. Trwałość domowych preparatów wydłuża się z 2 tygodni do nawet 6 miesięcy. Nie trzeba ich przechowywać w lodówce.
Życzymy samych udanych i “długowiecznych” kosmetyków)
*Jeżeli dorobiłeś się już własnego laboratorium przechowuj je osobno i myj przeznaczoną dla nich gąbką.
Najnowsze komentarze