Rodzice doskonale wiedzą, że kosmetyki dla dzieci dobiera się zupełnie inaczej, niż dla innych członków rodziny. Pielęgnacja skóry dziecka wymaga odpowiedniego natłuszczania skóry i chronienia jej przed odwodnieniem. Co jednak ze skórą dzieci starszych, określanych mianem „tweens” i nastolatków?
Tween – dziecko czy nastolatek?
Tween to kombinacja słów „teen” – nastolatek i „between” – pomiędzy. Tween odnosi się do dziecka w wieku 8 – 9 lat do 12 – 13. Okres między dzieciństwem a dojrzewaniem wiąże się z wyraźnymi zmianami w zachowaniu dziecka, w jego emocjach i zainteresowaniach. W tym czasie skóra dzieci staje się bardziej tłusta, na twarzach pociech pojawiają się wypryski, ale nierzadko widoczne są także zaczerwieniania. Prawidłowa pielęgnacja wymaga kosmetyków, które nie są ani produktami dla dzieci, ani dla dorosłych.
Czy dorastające dzieci mogą sięgać po kosmetyki dla dorosłych?
Producenci kosmetyków dla dzieci ograniczają substancje drażniące, nie dodają do nich konserwantów i barwników. Preparaty dla najmłodszych są bardzo delikatne, oparte na naturalnych substancjach. Co z kosmetykami dla starszych dzieci? Często zawierają składniki zapachowe i barwniki, które zachęcają do zakupu, kusząc nazwami i kolorami na opakowaniach. Wg mnie starsze dzieci i nastolatki potrzebują wsparcia w wyborze kosmetyków do pielęgnacji. Co więcej, wg polskiego prawa, dzieci poniżej 13 roku życia, czyli tweensy i młodsze dzieci, nie powinny dokonywać samodzielnie zakupów, innych niż drobne zakupy dnia codziennego. Wybór żelu do twarzy, kremu, szamponu czy balsamu to nie jest taką drobną sprawą. Kosmetyk dostępne w drogeriach naprawdę są różnej jakości, zawierają różne składniki, czasem bardzo, ale to bardzo niewskazane dla kogokolwiek, nawet dla dorosłego. Koniecznie daj mu wsparcie przy wyborze kosmetyków, idźcie razem do drogerii lub zróbcie zakupy przez internet.
Nastolatki ani tweensy nie powinny korzystać z kosmetyków rodziców: kremów do twarzy, żeli do mycia czy toników. Mogę one zawierać bardzo wysokie dawki retinolu, kwasów owocowych i kwasu salicylowego, które u osób z wrażliwą cerą wzmagają wydzielanie sebum i powodują alergie. Niekorzystnie na stan młodej cery wpływają także wszelkie alkohole, substancje zapachowe, barwniki.
Kosmetyki dla nastolatków – jak wybrać?
Nastolatkowie i tweensy nie chcą używać kosmetyków dla dzieci, chcą mieć produkty tylko dla siebie i nimi pielęgnować urodę. Kosmetyki dla młodej cery powinny przede wszystkim być delikatne. Mają usuwać wszelkie zanieczyszczenia, w tym oczywiście sebum gromadzące się w rozszerzonych porach, nawilżać skórę, wspomagać gojenie niedoskonałości i zapobiegać tworzeniu się zaskórników i wyprysków. Dlatego, zanim wręczysz nastolatkowi kosmetyk albo pozwolisz mu na zakupy w drogerii, zwróć uwagę na listę składników aktywnych.
Kluczowe jest wybranie serii kosmetyków do oczyszczania, nawilżania, ale i delikatnego złuszczania naskórka. Unikać należy między innymi alkoholu (Ethanol Alcohol). Jest on niestety bardzo często występującym składnikiem w kosmetykach dla nastolatków z przetłuszczającą się skórą. Tymczasem działa wysuszająco i powoduje powstawanie podrażnień.
Niewskazane jest także używanie produktów z ftalanami. Są one powszechnie dodawane do tworzyw sztucznych, farb i rozpuszczalników, bo nadają elastyczności i trwałości. Niestety znajdują się także w kosmetykach. Mogą powodować zaburzenia hormonalne, wpływać szkodliwie na pracę nerek, wątroby, płuc i mają związek z rozwojem cukrzycy typu 2.
Nie polecamy także kosmetyków z triklosanem, który działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Często pojawia się w produktach odkażających, ale powoduje on alergie.
Inne składniki, których należy unikać, to:
- Salicylan benzylu, ponieważ może podrażniać skórę.
- Rezorcyna, popularny składnik produktów przeciwtrądzikowych. Jest klasyfikowany jako substancja o silnym działaniu alergizującym.
- Parabeny (metyloparaben, propyloparaben, etyloparaben, butyloparaben, izobutyloparaben) działają drażniąco na skórę, mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób o skórze wrażliwej.
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Stosowane w nadmiernych ilościach może powodować przesuszenie, zaburzać wydzielanie łoju i potu, wywoływać świąd i wypryski.
Bezpieczne kosmetyki dla tweensów i nastolatków
Kosmetyki ze sklepowej półki często nie zaspokoją potrzeb skóry nastolatków, bo zamiast pomóc, pogorszą stan cery. Alternatywą są kosmetyki naturalne, czyli takie, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego, a nie mają barwników i konserwantów. Działają one leczniczo na skórę i mogą być stosowane nawet przez osoby ze skórą atopową i alergiczną. Naturalne kosmetyki można też łatwo i szybko zrobić samodzielnie w domu.
Domowe kosmetyki — jak je zrobić?
Tworząc krem, potrzebujemy jego bazowych i aktywnych składników, takich jak witaminy, ekstrakty, oleje roślinne. Wszystko wystarczy dobrze wymieszać i przełożyć do opakowania. Taki krem nie zawiera szkodliwych substancji, jego skład jest prosty i spersonalizowany. Do tworzenia maseczek używa się glinek kosmetycznych i hydrolatu, pełniącego też funkcję składnika bazowego do toniku. Można dodać do receptur specjalnie dobrane ekstrakty roślinne czy oleje kosmetyczne. Całość wystarczy wymieszać i już można używać maski do pielęgnacji cery.
Kosmetyki DIY – zalety
Kosmetyki DIY są naturalne i bezpieczne, skuteczne, pozwalają na personalizację każdego produktu, zawsze są dopasowane do potrzeb skóry, ale jednocześnie mogą być uniwersalne i wielofunkcyjne. Robienie ich to także spora oszczędność pieniędzy, bo płacimy tylko za składniki do kosmetyków, nie ponosząc kosztów pośredników, reklam w telewizji. Co więcej, ryzyko, że naturalne domowe kosmetyki są bezpieczne i świetnie wpisują się w cel, jakim jest troska o środowisko, tak ważny dla ludzi młodych. A przy tym tworzenie z dziećmi kosmetyków DIY to świetna zabawa!
Najnowsze komentarze