Kwasy BHA (beta-hydroksylowe) to najdłużej znane i stosowane w kosmetykach przedstawiciele kwasów hydroksylowych. Są łagodniejsze dla skóry od kwasów AHA. Głęboko oczyszczają (przenikają przez warstwę łojowa skóry), zmniejszają przebarwienia i pobudzają komórki skóry do regeneracji.
Kwas BHA używany w zabiegach i produktach kosmetycznych to kwas salicylowy.
Dla kogo kwasy BHA?
Polecane są szczególnie do cery trądzikowej, tłustej, problematycznej (zanieczyszczonej, z zaskórnikami, tłusta strefa T), suchej, dojrzałej z przebarwieniami.
Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego jest najbardziej popularnym składnikiem do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Przenika przez sebum działając na głębsze warstwy skóry.
A jak działa? Oczyszcza, odblokowuje pory, pomaga zredukować zaskórniki, złuszcza martwy naskórek, który zanieczyszcza i zatyka skórę. Kwas salicylowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Wspomaga redukcję wyprysków i regenerację cery.
Kosmetyki z kwasem BHA znajdziecie w wielu kosmetykach dla cery trądzikowej (toniki, kremy).
Kwasy beta-hydroksylowe sprawdzają się nie tylko w pielęgnacji cery – kwas salicylowy może być stosowany na wypryski występujące na skórze ciała (dekolcie, plecach).
Mieszanki kwasów hydroksylowych (w tym również salicylowy) znajdziemy w produktach do złuszczania zrogowaciałej skóry na stopach.
Jak stosować kwasy BHA?
W domowej pielęgnacji z użyciem kwasu salicylowego należy zachować ostrożność. W produktach do twarzy należy zacząć od stężenia 1-2%. Kwas salicylowy, mimo łagodniejszego działania od kwasów z grupy AHA, może uczulać. Należy obserwować reakcję skóry po wdrożeniu kosmetyków z tym składnikiem.
W zależności od rodzaju skóry zmienia się zalecana częstotliwość ich stosowania. W pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej można używać produktów z kwasem BHA bez robienia przerw. Posiadacze cery suchej powinny wdrażać produkty z kwasem w postaci zabiegu: stosować je przez ok. 1-1,5 miesiąca i zrobić 3-4 miesiące przerwy.
Kwas salicylowy ma właściwości przeciwstarzeniowe i antybakteryjne, więc nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej, która jest jednocześnie problematyczna.
Kwasy BHA najlepiej działają w pH 3-4 (w pH ok 5 działają łagodniej, ale wciąż oczyszczająco).
Kwas salicylowy tak jak przedstawiciele kwasów AHA zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV, dlatego podczas terapii z jego użyciem należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF.
Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach (np. olejach roślinnych), alkoholu i propanediolu (glikolu roślinnym). Nie jest rozpuszczalny w wodzie.
Po aplikacji kwasów skóra potrzebuje nawilżenia i odżywienia (zwłaszcza, że lepiej przyjmuje składniki odżywcze). Warto zaaplikować jej wtedy sera olejowe i domowe esencje z żelem hialuronowym, d-pantenolem i niacynamidem.
Przeciwwskazania do terapii kwasami BHA
- Podczas terapii z użyciem kwasów nie wolno korzystać z solarium ani kąpieli słonecznych.
- Kwasy to silnie działające składniki aktywne należy więc zachować wielką ostrożność podczas ich wdrażania do pielęgnacji. Zaczynać od niższego stężenia, oceniać reakcję skóry i odstawić produktem jeśli ich działanie będzie zbyt drażniące. Jeżeli roztwór poniżej 2% wywołuje reakcję alergiczną nie należy wdrażać kwasów BHA do pielęgnacji.
- Podczas kuracji z kwasami nie stosuj produktów z retinolem i witaminą C. Dopiero jak je odstawisz lub masz przerwę w terapii z kwasami.
- Po zastosowaniu kwasu zadbaj o intensywne nawilżenie cery (zaaplikuj jej odpowiedni olej – np. z dzikiej róży, awokado, konopny lub/i żel hialuronowy).
- Kwasu salicylowego nie stosuj na rany, podrażnienia, zmiany na skórze z AZS lub łuszczycą. Nie należy stosować terapii z kwasami podczas ciąży i karmienia oraz równocześnie z retinoidami (pochodnym witamina A – zarówno w terapii zewnętrznej jak i doustnej), na opryszczkę i świeże rany.
- Unikaj kontaktu z oczami. Trzymaj surowiec poza zasięgiem dzieci.
- *B.Kwiatkowska, Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polski, Pascal, Bielsko-Biała, 2017
- *B.Kwiatkowska, Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku. Azjatyckie inspiracje, Pascal, Bielsko-Biała, 2018
Najnowsze komentarze