Kwasów PHA należą do nowej generacji kwasów polihydroksylowych (polyhydroxy acids). Są łagodniejsze od kwasów AHA (nie powodują pieczenia, mocnego złuszczenia, zaczerwienienia, nadwrażliwości na promienie UV), ale mają podobne właściwości (oczyszczają, redukują przebarwienia, pobudzają komórki skóry do odbudowy).
Do kwasów PHA należą: kwas laktobionowy, glukonolakton.
Dla kogo kwasy PHA?
Kwasy z tej grupy są przeznaczone do każdego typu cery a szczególnie naczynkowej (zapobiegają rozszerzaniu i pękaniu naczyń krwionośnych), wrażliwej i atopowej.
Kwas laktobionowy może być stosowany na cerę problematyczną – trądzikową, tłustą, z egzemą, łojotokiem, z rogowaceniem okołomieszkowym, czy łuszczycą.
Glukonolakton zmniejsza przebarwienia posłoneczne oraz wzmacnia właściwości naprawcze, obronne i ochronne skóry przed skutkiem promieniowania UV. Jest doskonałym dodatkiem to kosmetyków przeciwstarzeniowych i dla cery naczynkowej.
Kwasy z grupy polihydroksylowych oprócz właściwości złuszczających wykazują działanie:
-
- nawilżające – poprzez stymulację syntezy kolagenu tworzą na skórze żelowy film ochronny (wiążą wodę na skórze zapobiegając jej odparowaniu);
-
- hamujące powstawanie zmarszczek – są inhibitorem enzymów metaloproteinaz, pobudzają produkcję kolagenu;
- ochronne – według badań, szczególnie glukonolakton, chroni skórę przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami środowiska.
Jak używać kwasów?
Kwasy PHA najlepiej stosować w stężeniu od 5% do 10% (w receptura poniżej 5% wykazują działanie nawilżające). Idealnie pH dla tej grupy to 3-4. Nie wywołują fotouczulenia na słońce więc mogą być stosowane przez cały rok.
Kwasy można również rozpuszczać w hydrolatach (mają odpowiednio niskie pH, wzbogacają kosmetyk o działanie składników aktywnych w nich zawartych).
Dlaczego warto włączyć do pielęgnacji terapię kwasami PHA?
Dają one widoczny efekt poprawy kondycji i wyglądu skóry. Wspomagają redukcję zmarszczek i przebarwień. Pobudzają komórki cery do regeneracji i produkcji kolagenu. Dzięki temu cera pozostaje na dłużej młoda, świeża i jędrna. Są łagodniejsze od kwasów AHA, więc mogą je stosować osoby z cerą wrażliwą.
Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tematyką kwasów zapraszamy do poprzedniego wpisu: Kwasy AHA.
- *M.Molski, Chemia piękna, PWN, Warszawa, 2012
- **B.Kwiatkowska, Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polski, Pascal, Bielsko-Biała, 2017
- ***B.Kwiatkowska, Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku. Azjatyckie inspiracje, Pascal, Bielsko-Biała, 2018
Najnowsze komentarze